» Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do pomieszczenia? | Arkada Galeria Wnętrz

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do pomieszczenia?

07.14.2021
wróć

Aby funkcjonalnie i efektywnie zaplanować oświetlenie w domu powinniśmy zastosować minimum trzy rodzaje oświetlenia. Do tego należy wybrać odpowiednią barwę światła oraz zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw (CRI). Istnieją także rady, które znacząco uławiają nam życie, jak zalecana odległość żarówki od głębokiej szafy... Jeżeli jesteś przed remontem, budową lub po prostu chcesz wymienić lampy w swoich wnętrzach - koniecznie zapoznaj się z naszymi cennymi wskazówkami!

Decydując się na zakup lampy do domu nie powinniśmy kierować się wyłącznie walorami wizualnymi, bowiem odpowiednio dobrane oświetlenie zapewnia komfort i wygodę w codziennym życiu. Jeśli zależy nam na wydanej pracy oraz efektywnym odpoczynku, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość światła, także sztucznego, a także o jego specyfikację.

Wyróżniamy światła ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Ich zadaniem jest zagwarantowanie funkcjonalności użytkownikom mieszkania, wyeksponowanie walorów każdego wnętrza oraz nadanie in niepowtarzalnego charakteru. Razem uzupełniają się, z tego względu tworząc aranżację warto nie poprzestać jedynie na lampie sufitowej.

Oświetlenie ogólne stanowi tło oraz podstawę dla pozostałych lamp. Powinno oświetlać całe wnętrze i być zlokalizowane w jego centrum. W dużych pomieszczeniach warto rozważyć zawieszenie dwóch lamp, ustawiając je symetrycznie względem ścian bocznych. Miejscowo doświetlamy przestrzeń, w której regularnie wykonujemy określone czynności, np. czytamy, majsterkujemy, wykonujemy makijaż bądź gotujemy. Lampy powinny posiadać możliwość skierowania ich w dany punkt lub intensywniej doświetlać wyznaczony obszar. Dekoracyjne światło służy podkreśleniu walorów wnętrza oraz wprowadza odpowiedni nastrój. Idealnie sprawdza się do eksponowania takich elementów, jak obrazy. Należy pamiętać, że lampy same w sobie także mogą stanowić dekorację.

 

Jaką barwę światła wybrać?

Temperaturę barw światła wyrażana jest w Kelwinach, gdzie im wyższa – tym bielsze światło. Przy ciepłym świetle temperatura nie przewyższa 3000 K. Wprowadza ono przyjazny i relaksujący nastrój, sprzyja odpoczynkowi i daje wrażenie przytulnego wnętrza. To istotne zwłaszcza w sypialni. Przedział 3000-5000 K przeznaczony jest dla barwy neutralnej, spotykanej często w biurach, ponieważ posiada właściwości pobudzające. Będzie idealne do pomieszczeń w domu, w których pracujesz bądź potrzebujesz skupienia. Powyżej 5000 K, to barwy zimne, jednakże najbardziej zbliżone do naturalnego odcienia światła słonecznego.

W pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu oraz odpoczynku, sprawdzą się żarówki o temperaturze światła 3000 K lub niżej – działają kojąco, odprężająco. Jest to związane z barwą imitującą naturalny żar ognia, który nasz umysł mimo lat ewolucji, odbiera jako źródło bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI) – wyrażany jest w skali od 0 do 100. Przyjmuje się, że minimalny wskaźnik CRI powinien wynosić powyżej 80, aby oddawanie barw było zbliżone do naturalnych, dzięki czemu nasz wzrok mniej się męczy.

Przykłady:

  • żarówka – 100
  • profesjonalne oświetlenie dzieł sztuki lampami LED w Rijksmuseum w Amsterdamie – 95
  • typowa lampa LED – 80

 

Oświetlenie w salonie

Miejsce to łączy wiele sytuacji, bowiem spotykają się w nim domownicy i ich goście, często to tutaj odpoczywamy lub oddajemy się rozrywkom, czasami także spożywamy posiłek. Salon to najbardziej multifunkcjonalne pomieszczenie w każdym domu, dlatego oświetlenie w salonie też musi być wielozadaniowe. Duże, wiszące lampy sprawdzą się jako podstawowe źródło światła. Powinny zostać umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia. W dużych lub połączonych pomieszczenia jedna lampa tego typu może nie wystarczyć. Lampy podłogowe oraz stołowe dodatkowo rozświetlą wnętrze bądź nadadzą mu odpowiedni nastrój, dlatego warto ustawić je w obszarach najbardziej zaciemnionych.

Do salonu sprawdzą się idealnie lampy podłogowe z regulowanymi ramionami, dzięki czemu dadzą punktowe źródło światła. Skierowane ku sufitowi pozwolą komfortowo oglądać telewizję, a innym razem, zwrócone w naszą stronę – czytać książkę. Mogą także posłużyć jako dekoracja wnętrz, oświetlając element wystroju, np. obraz bądź roślinę. Najpowszechniejsze w tego typu aranżacjach są jednak paski LED.

NITTA 108016 LAMPA PODŁOGOWA MARKSLOJD, TS-5805-BKBB ZODIAC FLOOR LAMPA PODŁOGOWA ZUMA LINE oraz TRINTON LAMPA PODŁOGOWA AZZARDO AZ0024 z salonu Elektro Dom

 

Oświetlenie w kuchni

Warto zwrócić uwagę, że plan oświetlenia dostosowujemy do warunków panujących po zmroku, dlatego ilość okien w kuchni nie gra tutaj istotnej roli. Ciepła barwa światła w kuchni zapewni domowy klimat, a chłodna nada przestrzeni nowoczesności. Tworząc kompozycję lamp pamiętajmy, by przestrzeń była równomiernie oświetlona przez lampę główną, a każda jej strefa doświetlona w taki sposób, by mogła zostać dowolnie włączana lub wyłączana.

CASEMIRO IT8001S3-WH/BK LAMPA SUFITOWA/PLAFON ITALUX, TORRESTRALLE 39749 LAMPA SUFITOWA LED EGLO oraz FOGO 1293 POTRÓJNY PLAFON STALOWY ARGON z salonu Elektro dom

 

Rolę głównego oświetlenia może pełnić kinkiet z kilkoma kierunkowymi reflektorami bądź lampa wisząca, proporcjonalnie rozprowadzająca światło. Ilość lamp miejscowych, punktowych w kuchniach może mieć postać lamp montowanych w suficie, pod szafkami wiszącymi lub bezpośrednio nad blatem. Warto zwrócić uwagę na doświetlenie kuchenki oraz zlewozmywaka, ze względu na czas, jaki spędzamy na użytkowaniu tych sprzętów.

Jak dobrać oświetlenie do sypialni?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym warto skupić się na jego atrakcyjnej prezentacji. W ostatnich latach dominuje trend delikatnego światła, w wyniku którego kupujemy do sypialni wyłącznie kinkiety ścienne, lampki nocne czy lampy podłogowe. Rezygnujemy tym samym z oświetlenia sufitowego. Trudno się dziwić, oświetlenie w sypialni powinno być przede wszystkim ciepłe i łagodne, by sprzyjało odpoczynkowi.

Dopilnujmy wówczas, by oświetlenie znajdujące się przy łóżku bądź fotelu w którym czytamy było wystarczająco intensywne i wpływało korzystnie na nasz wzrok. Przyjmuje się, że do czytania temperatura barwowa nie powinna przekraczać 6500 K. Ważne, by podczas czytania światło padało z odpowiedniej strony. Dla leworęcznych będzie to – z lewej, praworęcznych – z prawej strony. Ustawione tak, aby nie widzieć źródła światła. Tylko takie oświetlenie nie zmęczy oczu.

REDA WL-4793-1-L KINKIET ITALUX; RIGGS 108104 KINKIET MARKSLOJD; FUDŻI 3623 LAMPA STOŁOWA CHROMOWANA ARGON z salonu Elektro Dom

 

Jeśli posiadasz w sypialni szafy na ubrania, praktyczne będzie umieszczenie oświetlenia w odległości do 50 cm od szafy, na takiej wysokości, aby strumień światła mógł wpadać do jej wnętrza.

 

 

Chcesz być na bieżąco z poradami? Obserwuj nas na Facebooku!