» Firany i zasłony – jak dobrać do wnętrza? | Arkada Galeria Wnętrz

Firany i zasłony – jak dobrać do wnętrza?

07.25.2021
wróć

Klasyka w postaci firan żakardowych? Czy romantyczna lekkość i pastele? A może tiule i zasłony typu blackout w naturalnych kolorach? Bez względu na odpowiedź, wybierając styl zasłon bądź firanek, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: barwa ścian, styl aranżacji wnętrza, jego metraż, a nawet poziom nasłonecznienia pomieszczenia.

Podstawowe pytanie – firany czy zasłony?

Musimy pamiętać, że poza walorami estetycznymi, dekoracyjnymi, firany i zasłony pełnią funkcję praktyczną. Najczęściej chronią przed słońcem i spojrzeniami innych osób. Firany znajdują zastosowanie w dzień, zaś zasłony wieczorem, gdy zapalone zostaje światło, ale pomagają także ograniczyć znaczną ilość silnych promieni słonecznych. Jeśli rozważasz rezygnację z jednego z tych elementów, musisz pamiętać, że tworzą spójną całość i jedno nie zastąpi drugiego. W rezultacie najbardziej klasyczne i praktyczne połączenie to zmiękczające światło firany, np. z przeźroczystego woalu i grubsze zasłony, np. z żakardu.

Firany nigdy nie zaciemnią pomieszczenia w takim stopniu, jak robią to zasłony, jednak zastąpienie tych drugich jest o wiele prostsze, np. roletami. Nie mniej, w przypadku niektórych aranżacji zasłony w sposób znaczący wpływają na odbiór wnętrza, np. w salonie urządzonym w surowym stylu, gdzie dominuje cegła lub beton, zasłony wprowadzają domowe ciepło.

Zasłona ADORE HIT-40 oraz Premium P247/4 z salonu Eurofirany

 

Aktualnie na rynku dostępna jest bogata oferta zasłon oraz firan na przelotkach lub szelkach. Jest to znaczące ułatwienie, ponieważ nie musimy obmyślać upięcia. Powieszenie zajmuje chwilę i zawsze wygląda perfekcyjnie.

Firana na okno balkonowe z falbanami, firana na przelotkach oraz firana z kolekcji DESIGN 91, salon Eurofirany

.

 

Jak wymierzyć firany i zasłony?

Poznaj 6 podstawowych zasad pomiaru według salonu Eurofirany:

1. Zanim zabierzesz się za pomiar tkaniny warto, abyś miała już na stałe zamontowany karnisz i znała jego szerokość.
2. Najdokładniejszy pomiar firanek i zasłon zrobimy przy użyciu taśmy budowlanej.
3. Pomiar zawsze sprawdzaj na bokach i na środku karnisza.
4. Jeżeli planujesz powiesić firanki sięgające do ziemi, zostaw 1 cm miejsca pomiędzy materiałem a podłogą. W przypadku parapetu tkanina powinna sięgać 5-10 cm poniżej niego. Dzięki temu będzie się lepiej układać.
5. Firanki powinny mieć szerokość 1:2 lub nawet 1:2,5 w stosunku do szerokości karniszy. Pozwoli to na swobodne zmarszczenie materiału.
6. Pamiętaj o zapasie materiału potrzebnego do wykonania zakładów, np. dla zasłony prostej nadmiar powinien wynosić min. 10 cm, a optymalnie 20 cm.

Barwne czy neutralne kolory?

Według przyjętych standardów przestrzenie prowansalskie i angielskie polubią się z romantycznymi motywami kwiatowymi, z kolei aranżacje nowojorskie czy glamour są bardzo elastyczne, docenią tak samo efektowne, modne desenie,  jak jednolite, jednokolorowe motywy. Krata doskonale odnajdzie się w stylizacjach rustykalnych, które coraz częściej goszczą w kuchniach. Wybierając wzorzyste dekoracje okienne, pamiętaj, że bezpiecznym wyjściem będzie jeśli pozostałe elementy wystroju (meble, dywan, poduszki, obicia krzeseł itp.) będą z gładkich tkanin. Stworzą tym samym bazę pod niebanalne zasłony lub firany.

Do jakich wnętrz pasują długie zasłony i firanki?

Zasłony i firanki sięgające aż do ziemi (optymalnie jednak, gdy kończą się około 1 cm nad podłogą) warto stosować w białych, minimalistycznych wnętrzach. Zwłaszcza, jeżeli nie znajdują się w nich inne dodatki potęgujące uczucie przytulności. To także doskonały sposób na optyczne powiększenie, wydłużenie pomieszczenia. Style, które uwielbiają tego rodzaju aranżację, to m.in. nowojorski, nowoczesny i klasyczny.

Firana z połyskliwej tkaniny peru haftowanej w drobny falujący wzór, salon Eurofirany

 

Przykłady oddziaływania optycznego barw i wzorów

– Jasny sufit, gdzie ściany oraz zasłony/firany posiadają poziome wzory – pomieszczenie wydaje się większe, ale równocześnie niższe.
– Ciemna barwa sufitu przy zachowaniu jasnych ścian, a także wyposażeniu w zasłony/firany we wzory poziome – pomieszczenie wydaje się niższe.
– Ciemna barwa dużych zasłon/firan, które dodatkowo zasłaniają niemal całą powierzchnię okna – pokój, patrząc w kierunku okna, wydaje się krótszy.
– Drobny, minimalistycznych wzór zastosowany na zasłonach/firanach oraz na ścianach – pomieszczenie wydaje się optycznie większe.
– Zasłony/firany oraz ściany w ciemnych barwach, oddzielone jasnym pasem od sufitu, który też jest jasny – pomieszczenie wydaje się mniejsze.
– Zasłony/firany oraz ściany w dużych wzorach – pomieszczenie wydaje się optycznie mniejsze.

Podpięcie z jednej strony

Jeżeli posiadasz wąskie okna lub planujesz zawiesić firanki bądź zasłony na drzwiach balkonowych, tarasowych, najlepiej rozważyć upięcie na jedną stronę. Małemu oknu z pewnością wystarczy tylko jeden fragment materiału, zaś w przypadku drzwi wyjściowych, pozwoli to na swobodny dostęp i umożliwi ich otwieranie.

Firana na okno balkonowe dostępna w salonie Eurofirany

 

Designerska aranżacja

W designerskich, niepowtarzalnych, oryginalnych wnętrzach okna aż proszą się o niebanalną dekorację! Warto zatem zainwestować w fantazyjne firany i zasłony posiadające, np. efektowne frędzle lub aplikacje bądź przyciągające wzrok lśniące kryształki. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie chwostów, podpinek i opasek. Sklepy posiadają bardzo bogatą ofertę ozdobnych akcesoriów od upinaczy do zasłon po koraliki i magnesy. Najbardziej popularne jest podpięcie zasłon po obu stronach okna z wykorzystaniem opasek.